FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (Aug. 24-30, 2015)

Monday August 24, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Aug. 24

6:30 p.m. ET – Judo Budapest Grand Prix 2014 Highlights – Highlights from the Judo Budapest Grand Prix from June 21-22, 2014 in Hungary.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Tuesday, Aug. 25

1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

6:00 a.m. ET – Toe 2 Toe with Sam Stout – In-depth sit-down interview with Canadian UFC lightweight contender Sam Stout.

6:30 a.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

5:00 & 5:30 ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

11:00 p.m. ET – Hard Knocks Fighting 21 – Featuring Ryan Dickson vs. Jason Fischer, Christ Franck vs. Joel Powell and Anton Tokarchuk vs. Todd Stoute from Mar. 20, 2015 in Calgary, Canada.

Wednesday, Aug. 26

2:00 a.m. ET – DEEP: 72 Impact – Featuring Takafumi Otsuka vs. Toshiaki Kitada, Daisuke Nakamura vs. Yuki Okano and Yuki Motoya vs. Jong Heon Chae from May 16, 2015 in Tokyo.

5:00 p.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 50 – Featuring Robert Whiteford vs. Chris Fishgold, Mats Nilsson vs. Denniuston Sutherland and Aaron Wilkinson vs. Alan Johnston from Dec. 8, 212 in Glasgow, Scotland.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Aug. 27

1:30 a.m. ET & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 22: Warrior Creed – Featuring Alex Reid vs. Jason Barrett from Aug. 6, 2011 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies Ep 9- Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 34 Featuring Aleksander Emelianenko vs. Konstantin Gluhov, Sergey Kornev vs. Marcin Zonteck and Yasubey Enomoto vs. Khusein Khaliev from Sept. 30, 2012 in Moscow.

Friday, Aug. 28

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

6:00 P.M. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Javier Mendez – In-depth sit-down interview with American Kickboxing Academy head coach Javier Mendez.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET – KSW 14: Judgement Day Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Eric “Butterban” Esch and Jan Blachowicz vs. Daniel Tabera from Sept. 28, 2010 in Warsaw, Poland.

Saturday, Aug. 29

1:00 a.m. ET – IMMAF Amateur MMA Championships – Coverage of the 2014 IMMAF Amateur MMA World Championships from June 30-July 6, 2014 in Las Vegas.

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Hatsu Hioki’s epic battle against Mark Hominick from TKO 25, plus Martin Desilets in action.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Tyson Griffin vs. Urijah Faber from Gladiator Challenge 42.

8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

9:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

3:00 p.m. ET – DEEP: 61 Impact – Featuring Kazunori Yokota vs. Shoji Maruyama and Kazuhiro Nakamura vs. Young Choi from Feb. 16, 2012 in Tokyo.

7:00 p.m. ET- Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Sunday, Aug. 30

1:00 a.m. ET – Ring of Combat 50 – Featuring George Sheppard vs. Jeff Lentz, Phillipe Nover vs. Dan Cion, Julio Arce vs. Thomas Vasquez and Chris Piriz vs. Leo Muniz from Jan. 23, 2015 in Atlantic City, NJ.

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

5:00 p.m. – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.

5:30 p.m. ET – Judo Paris Grand Slam 2014 Highlights – Highlights from the Judo Paris Grand Slam from Feb. 8-9, 2014 in France.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live #29: Amsterdam – Featuring Professional kickboxing from May 24, 2015 in Amsterdam, Holland.

Tags

Sorry - Comments are closed

Bodybuilding.com Exclusive Brands 160 x 600