FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (July 21-26, 2015)

Tuesday July 21, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Tuesday, July 21

1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

7:30 a.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

4:00 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

5:00 & 5:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

10:00 p.m. ET – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

11:00 p.m. ET – Ring of Combat 50 – Featuring George Sheppard vs. Jeff Lentz, Phillipe Nover vs. Dan Cion, Julio Arce vs. Thomas Vasquez and Chris Piriz vs. Leo Muniz from Jan. 23, 2015 in Atlantic City, NJ.

Wednesday, July 22

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Cage Warriors FC: Fight Night 6 – Featuring MMA action from Qatar featuring international stars and up-and-coming prospects.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, July 23

1:30 a.m. & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 17: Kings of the Cage – Featuring Ben Smith vs. Irving Daniels from Dec. 4, 2010 in London.

3:30 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – GFC 5: Saki vs. Ciobanu – Pro kickboxing from Dubai, U.A.E., featuring Gokhan Saki vs. Sebastien Ciobanu, plus Steve McKinnon vs. Zabit Samedov and Jafar Ahmadi vs. Danyo Ilunga.

Friday, July 24

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring classic fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gerard Mousasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA League, Jewels.

12:00 p.m. ET – Bookie Beatdown – Preview of the betting lines and top picks for major UFC events.

5:00 p.m. ET – UFC Fight Night: Dillashaw vs. Barao 2 Weigh-ins – LIVE coverage of official weigh-ins for the Ultimate Fighting Championship.

6:00 p.m. ET — M-1 Challenge– Pro MMA from Europe and Russia featuring top prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – UFC Fight Night: Dillashaw vs. Barao 2 Pre-Show – Pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Dillashaw vs. Barao 2 in Chicago.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

Saturday, July 25

8:00 a.m., 10:30 a.m. & 7:30 p.m. ET – UFC Fight Night: Dillashaw vs. Barao 2 Pre-Show – Pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Dillashaw vs. Barao 2 in Chicago.

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Urijah Faber vs. Ivan Menjivar from TKO 24.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Keith Jardine vs. Amir Rahnavardi from Gladiator Challenge 5.

8:30 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 p.m. ET – Deep: 70 Impact– Featuring Yoshiyuki Nakanisho vs. Kazuhiro Nakamura and Yuta Watanabe vs. Yuya Shirai from, Dec. 21, 2014 in Tokyo.

8:00 p.m. ET – Enfusion Live #30 Dublin: Philpott vs. Jaraya – Featuring Alan Philpott vs. Mohammed Jaraya and Ilias Bulaid vs., Simon Santana in championship fights from July 11, 2105 in Dublin, Ireland.

10:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

11:00 p.m. ET – Battlefield Fight League 37 – LIVE MMA from Coquitlam, BC, Canada, featuring Jeremy Kennedy vs. Kyle Nelson and Ryan Janes vs. Brendan Kornberger in championship fights.

Sunday, July 26

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

1:00 p.m. ET – Australian Fighting Championship 9 – Featuring Corey Nelson vs. Callan Potter and Gustavo Falciroli vs. Kaiwhare Kara-France from May 17, 2014 in New South Eales, Austrailia.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

5:00 p.m. & 10:30 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.

5:30 p.m. ET – Judo Dusseldorf Grand Prix 2015 – Highlights from the Judo Dusseldorf Grand Slam – Highlights from the Judo Dusseldorg Grand Tokyo Grand Prix from Feb. 20-22 in Germany.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live #24: Lazaar vs. Venneste – Featuring Ismael Lazaar vs. Thomas Vanneste for the Enfusion heavyweight world title from Feb. 7, 2015 in Eindhoven, Netherlands.

Tags

Sorry - Comments are closed

Bodybuilding.com Exclusive Brands 160 x 600