FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING, WRESTLING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Dec. 14-20, 2015)

Tuesday December 15, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Dec. 14

6:00 p.m. ET – 

Global Wrestling Weekly

– Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.

6:30 p.m. ET – Judo Budapest Grand Prix Highlights from the IJF Judo Budapest Grand Prix from June 13-14, 2015 in Hungary.

7:00 p.m. & 11:30 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis on the fight game.

9:00 p.m. ET – GFL: Best Battles 4 – Highlights from regional boxing, MMA, and kickboxing events showcasing memorable knockouts and submissions.

11:00 p.m.  ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

Tuesday, Dec. 15

5:00 & 5:30 p.m. ET – 

Xtreme Fighting Championship

– Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

6:00 p.m. & 10:00 p.m.ET – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis on the fight game.

9:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

11:00 p.m. ET – Rumble in the Cage 51Featuring Brandt Dewsberry vs. Christopher Boisvert and Diana Atkin vs. Chaleur Jones from Oct. 2, 2015 in Alberta, Canada.

Wednesday, Dec. 16

4:00 p.m. ET – 

Texas Fight Night

– MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

5:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the OK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis on the fight game.

8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fight Championships 64 – Featuring James Pennington vs. Cory Tait and David Lee vs. Nad Narimani from Feb. 15. 2014 in London.

10:30 p.m. ET – Cage Contender FanZone – A trip into the archives of the UK-based Cage Contender to relive the promotion’s best fights and hightlights.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

Thursday, Dec. 17

10:00 a.m. ET – 

TakeDown Wrestling

– Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

12:30 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 38: Vemola vs. Campbell – Featuring Karlos Vemola vs. Marvin Campbell and Arvydas Juska vs. Catalin Zmarandescu from Feb. 1, 2014 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and more.

7:00 p.m. & 11:30 p.m. ET – UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Cerrone 2 Pre-Show – Previews, predictions, analysis and exclusive interviews ahead of UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Cerrone 2 in Orlando, Florida.

8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis on the fight game.

10:30 p.m. ET – MMA Platinum Gloves 11: Fall Classic – Featuring Vincent DeRiso vs. Evander Russ and other amateur fights from Nov. 7, 2015 in St. James, NY.

Friday, Dec. 18

2:00 a.m. ET – 

Pancrase Classic

– Classic pioneering MMX battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

3:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

6:00 a.m., 10:30 a.m., 2:00 p.m., 7:00 p.m. & 11:30 p.m. ET – UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Cerrone 2 Pre-Show – Previews, predictions, analysis and exclusive interviews ahead of UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Cerrone 2 in Orlando, Florida.

5:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis on the fight game.

8:30 p.m. ET – Toe 2 Toe with Wanderlei Silva – Sit-down interview with Brazilian MMA legend Wanderlei Silva.

9:00 p.m. ET – KSW 30: Genesis – Featuring Borys Mankowski vs. Michail Tsarev and Aslambek Saidov vs. Rafal Moks fropm Feb. 21, 2015 in Poznan, Poland.

Saturday, Dec. 19

12:00 a.m., 4:00 a.m., 5:00 p.m. & 11:30 p.m. ET – 

UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Cerrone 2 Pre-Show 

– Previews, predictions, analysis and exclusive interviews ahead of UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Cerrone 2 in Orlando, Florida.

6:00 a.m. ET — Best of TKO – Featuring Sam Stout vs. Martin Grandmont from TKO 30.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Urijah Faber vs. Jay Valencia from Gladiator Challenge 20.

8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by Matt Lindland and Chael Sonnen.  This episode profiles Ed Herman’s early career bouts against Glover Teixeira,. Joe Doerksen and Shane Davis.

3:00 p.m. ET – Enfusion LIVE #35: Antwerpen, Belgium – LIVE pro kickboxing from Antwerpen, Belgium, featuring Isnael Lazaar vs. Andrew Thosmon for the Enfusion heavyweight title, plus Rustemi Kreshnik vs. Daniel Sam and Nordin Ben Moh vs. Crice Boussoukou.

8:00 p.m. ET – History of Canadian MMA – Relive the controversies and triumphs of Canada’s MMA history through interviews with fighters and pioneers involved and rare footage from Fight Network’s archives.

9:00 p.m. ET – SuperKombat; World Grand Prix Final Elimination 2015 – Featuring Catalan Morasanu vs. Tomasz Czerwinski, Andrei Stoica vs. Pavel Voronin and Patrick Veenstra vs. Bogdan Stoica from Oct. 2, 2015 in Milan, Italy.

Sunday, Dec. 20

12:00 a.m. ET – 

King of Kings World Grand Prix Moldova 2015

– Featuring Pavel Zuravlov vs. Freddy Kemayo and Tomas Hron vs. Colin George from Sept. 26, 2015 in Moldova.

6:00 a.m. ET – Pancrase Classic – Classic pioneering MMX battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.

5:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.

5:30 p.m. ET – Judo Ulaanbaatar Grand Prix 2015 Highlights from the IJF Ulaanbaatar Grand Prix from July 3-5, 2015 in Ulaanbaatar, Mongolia.

6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.

11:00 p.m. ET – Enfusion #25: El Gaoui vs. Salhi – Featuring Hicham El Gaoui vs. Morad Salhi for the -80kg world title from Mar. 14, 2015 in Turnhout, Belgium.


LIKE WHAT YOU READ? COMMENT BELOW.

WANT TO HELP SPONSOR A FIGHTER? CLICK HERE.



Nuyelo is dedicated to providing healthy supplements to athletes and those seeking to enhance a healthy lifestyle. We give the best tasting, most effective, and balanced nutritional supplements ever!
Click HERE to check out the online Store!!

logonuyelo

Tags

Sorry - Comments are closed

Bodybuilding.com Exclusive Brands 160 x 600