FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING, WRESTLING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Nov. 16-22, 2015)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Nov. 16

6:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.

6:30 p.m. ET – Judo Samsun Grand Prix Highlights – Highlights from the Judo Samsun Grand Prix from Mar. 27-29, 2015 in Turkey.

7:00 p.m. & 11:00 ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

Tuesday, Nov. 17

1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

5:00 & 5:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

6:00 p.m. & 10 p.m. ET – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

10:00 p.m. ET – Hard Knocks Fighting 47 – Featuring Professional MMA from Nov. 13, 2015 in Calgary, Canada.

Wednesday, Nov. 18

5:00 p.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the OK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championships 61 – Featuring Bruno Carvalho vs. Mat Inman from Nov. 15, 2013 in Amman, Jordan.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

Thursday, Nov. 19

2:00 a.m. & 1 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 34 – Featuring Makunga Bunduku vs, Ricky Campbell and Nathan Jones vs. Julian Kerr from June 1, 2013 in London.

4:30 a.m., 10:30 a.m. & 5:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

3:00 p.m. & 6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at5 a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Enfusion Live #33: Switzerland – Featuring Diogo Calado vs. Rafael Ilodra for the Enfusion -75kg world championship from Nov. 7, 2015 in Matigny, Switzerland.

Friday, Nov. 20

12:00 a.m. & 11 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring classic fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinua Aoki, Hayatpo Sakurai and Gegard Moisasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league Jewels.

12:30 p.m. ET – M-1 Challenge 62 – Featuring Ivan Buchinger vs. Mansour Barnaoui for the Mi-1 Challenge featherweight title from Oct. 10, 2015 in Sochi, Russia.

4:30 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxing climb  the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

5:00 p.m. ET – 

UFC Fight Night Monterrey Weigh-Ins 

– LIVE coverage of the official weigh-ins for UFC Fight Night: Brown vs. Gastelum from Monterrey, Mexico.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Greg Jackson – Sit-down interview with renowned MMA coach Greg Jackson.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET – KSW 26: Materia vs. Silva – Featuring Michal Materia vs. Jay Silva and Marcin Rozalski vs. Nick Rossborough from Mar. 22, 2014 in Warsaw, Poland.

11:00 p.m. ET — CANADA ONLYWSOF 25: Lightweight Tournament – LIVE coverage featuring Islam Mamedov, Mike Ricci, Joao Xerferino, Rich Patishnock, Jorge Patino, Brian Cobb, Brian Foster and Luis Palomino fro, Phoenix, AZ.

Saturday, Nov. 21

4:30 a.m. ET – Bookie Beatdown – Preview of the betting lines and top picks for major UFC events.

6:00 a.m. ET — Best of TKO – Featuring George St-Pierre vs. Travis Galbraith from UCC 11.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Randy Velarde from Gladiator Challenge 2.

8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen.  This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.

3:00 p.m. ET – Enfusion #34 Holland – LIVE professional kickboxing from Groningen, Holland, featuring Ilias Bulaid vs. Houcine Bennoui for the -67kg world championship, plus Artur Kyshenko vs. Hicham El Gaoui.

5:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

7:00 p.m. ET — UFC Fight Night Monterrey Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Brown vs. Gastelum from Monterrey, Mexico.

8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Super Fight League 3 – Featuring James Thompson vs. Bobby Lashley and Trevor Prangley vs. Baga Agaev from May 6, 2012 in New Delhi, India.

Sunday, Nov. 22

6:00 a.m. ET – CANADA ONLY – ONE: Dynasty of Champions – LIVE featuring Marat Gafurov vs. Jadamba Narantungalag for the ONE featherweight title, plus Adriano Moraes vs. Kairat Akhmetov for the One flywidht Championship, in Beijing, China.

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.

5:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.

5:30 p.m. ET – Judo Zagreb Grand Prix – Highlights from the Judo Zagreb Grand Prix from May 1-3, 2015 in Croatia.

6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.

8:00 p.m. ET – CANADA ONLYUFC Fight Night PreLims– LIVE preliminary fights featuring Eric Perez vs. Taylor Lapilus, Hector Urbina vs. Bartosz Fabinski, Scott Jorgensen vs. Alejandro Perez and Gabriel Benitez vs. Andre Fili from Monterry, Mexico.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live #21: Merseburg, Germany – Pro kickboxing featuring Mohammed Jaraya vs. Mark Vogel, Andrew Tate vs. Orhan Karalioglu and Max Baumert vs. Valdet Galshi from Oct. 4, 2014 in Merseburg, Germany.


Nuyelo is dedicated to providing healthy supplements to athletes and those seeking to enhance a healthy lifestyle. We give the best tasting, most effective, and balanced nutritional supplements ever!
Click HERE to check out the online Store!!

logonuyelo

Tags

Sorry - Comments are closed

Bodybuilding.com Exclusive Brands 160 x 600