FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING, WRESTLING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Nov. 2-8, 2015)

Monday November 2, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
.
Monday, Nov. 2
6:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
6:30 p.m. ET – Judo Dusseldorf Grand Prix Highlights – Highlights from the Judo Dusseldorg Grand Prix from Feb. 20-22 in Germany.
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
7:30 p.m. ET & 11:30 p.m. ET– Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Tuesday, Nov. 3
1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
5:00 & 5:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. & 10 p.m. ET – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
11:00 p.m. ET – Combate Americas 1: Road to the Championship – Featuring Ozzie Alvarez fs. Justin Patterson and Ricardo Palacios vs. Benji Gomez from Sept. 17, 2015 in Las Vegas.

Wednesday, Nov. 4
5:00 p.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the OK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 60 – Featuring Bola Omoyele vs. Aaron Wilkinson, plus the opening round of the vacant lightweight title tournament from Oct. 5, 2013 in London.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

Thursday, Nov. 5
2:00 a.m. & 1 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 32 – Featuring Zelg Galesic vs. Linton Vassell from Feb. 2, 2013 in London.
5:30 a.m. & 10:30 a.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance– Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at5 a higher level.
8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – KSW 32: Road to Wembley – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Peter Graham, Borys Mankowski vs. Jesse Taylor for the KSW welterweight title, Tomasz Narkun vs. Goran Reljic for the KSW light heavyweight title, plus Marcin Rozalski vs. James McSweeney.

Friday, Nov. 6
12:00 a.m. & 11 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and othersA
4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring classic fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinua Aoki, Hayatpo Sakurai and Gegard Moisasi.
5:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league Jewels.
12:00 p.m. ET – Bookie Beatdown – Preview of the betting lines and top picks for major UFC events.
12:30 p.m. ET – M-1 Challenge 62 – Featuring Ivan Buchinger vs. Mansour Barnaoui for the M-1 Challenge featherweight title from Oc.t 10, 2015 in Sochi, Russia.
3:30 p.m. ET – UFC Fight Night Sao Paulo Weigh In – LIVE coverage of the official weigh in for UFC Fight Night: Belfort vs. Henderson 3 from San Paulo, Brazil.
5:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Professional MMA from Europe featuring top rising prospect and international stars.
6:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Renzo Gracie – Sit-down interview with MMA and BJJ legend Renzo Gracie.
9:00 p.m. ET – KSW 24: Pudzianowski vs. McCorkle 2 – Featuring the rematch between Mariusz Pudzianowski vs, Sean McCorkle, plus Kasrol Bedorf vs. Pawel Nastula from Sept. 28, 2013 in Lodz, Poland.
10:00 p.m. ET – CANADA & INTERNATIONAL ONLY RFA: 32: Blumer vs. Hugo – LIVE coverage of RFA 32 featuring Melvin Blumer vs. Leandro Higo, Chad Curry vs. Landon Vannata, Marvin Blumer vs. Bill Kamery and Ben Smith vs. Craig Eckelberg

Saturday, Nov. 7
6:00 a.m. ET — Best of TKO – Featuring George St-Pierre vs. Travis Galbraith from UCC 11.
7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Jeremy Jackson from Gladiator Challenge 6.
8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen. This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.
4:00 & 8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
4:30 p.m. ET – Enfusion #33 Switzerland – LIVE professional kickboxing from Matigny, Switzerland, featuring Diego Calado vs. Rafael Ilorra for the -75kg world championship.
7:00 p.m. ET – UFC Fight Night Sao Paulo Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Belfort vs. Henderson 3 from Sao Paulo, Brazil.
8:00 p.m. ET – CANADA ONLYUFC Fight Night Sao Paulo Prelims – LIVE preliminary fights from Sao Paulo, Brazil, including Gleson Tibau vs. Abel Trujilio, Clay Guida vs. Thiago Tavares, Yan Cabral vs. Johnny Case and Kevin Souza vs. Chas Skelly.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – Super Fight League 1 – Featuring James Thompson vs. Bob Sapp from Mar. 11, 2012 in Mumbai, India.
10:30 p.m. ET – 2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 2 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s bantamweight, female flyweight and men’s light heavyweight division.

Sunday, Nov. 8
6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
11:00 a.m. ET – Best of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
5:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
5:30 p.m. ET – Judo Zagreb Grand Prix 2014 Highlights Highlights from the Judo Zagreb Grand Prix from Sept. 12-14 in Croatia.
6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.


Nuyelo is dedicated to providing healthy supplements to athletes and those seeking to enhance a healthy lifestyle. We give the best tasting, most effective, and balanced nutritional supplements ever!
Click HERE to check out the online Store!!

logonuyelo

Tags

Sorry - Comments are closed