FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING, WRESTLING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Nov. 9-15, 2015)

Monday November 9, 2915– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:

 

Monday, Nov. 9
6:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
6:30 p.m. ET – Judo Tbilisi Grand Prix Highlights – Highlights from the Judo Tbilisi Grand Prix from Mar. Mar. 20-22, 2015 in Georgia.
7:00 p.m. & 11:30 ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
7:30 p.m. ET & 11:30 p.m. ET– Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Tuesday, Nov. 10
1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
5:00 & 5:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. & 10 p.m. ET – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
10:00 p.m. ET – Ring of Combat 47 – Featuring Chris Wade vs. Pat Defranco and Frankie Perez vs. Mike Santiago from Jan. 24, 2014 in Atlantic City, NJ.
 
Wednesday, Nov. 11
12:00 a.m. ET – Ring of Combat 48 – Featuring Brendan Barrett vs. Justin Woods and Chris Wade vs. Frankie Perez from May 16, 2014 from Atlantic City, NJ.
5:00 p.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the OK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ET – Cage Warriors FC: Fight Night 9 – Featuring Bruno Carvalho vs. Gael Grimaud and Faycal Hucin vs. Che Mills in Amman, Jordan.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ET – M-1 Challenge 59: Kharitonov vs. Garner – Featuring Sergei Kharitonov vs. Kenny Garner in a rematch from July 8, 2015 in Astana, Kazakhstan.
 
Thursday, Nov. 12
2:00 a.m. & 1 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 33 – Featuring Denniston Sutherland vs. Ben Callum from Apr. 6, 2013 in London.
4:30 a.m. & 5:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance– Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at5 a higher level.
8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – 2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 3 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s featherweight, female bantamweight and men’s welterweight divisions.
10:30 p.m. ET – 2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 3 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s lightweight, men’s middleweight, female featherweight and men’s super heavyweight divisions.
 
Friday, Nov. 13
12:00 a.m. & 11 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.
4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring classic fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinua Aoki, Hayatpo Sakurai and Gegard Moisasi.
5:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league Jewels.
7:30 a.m. ET – CANADA ONLY — ONE: Pride of Lions – LIVE from Singapore featuring Ben Askren vs. Luis Santos in a rematch for the ONE welterweight title.
12:00 p.m. ET – Bookie Beatdown – Preview of the betting lines and top picks for major UFC events.
12:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
1:00 p.m. & 4:00 p.m. ET – Best of Hard Knocks Fighting: Todd Stoute – Relive Todd Stoute’s clash with Anton Tokarchuk from Hard Knocks 42 on Mar. 20, 2015.
2:00 p.m. & 5:00 p.m. ET – Best of Hard Knocks Fighting: Rodney Wallace – Relive Rodney Wallace’s battle with Kalib Starnes from Hard Knocks Fighting 44 on June 26, 2015.
3:00 p.m. & 6:00 p.m. ET – Best of Hard Knocks Fighting: Todd Stoute – Mini-documentary on light heavyweight MMA veteran Todd Stoute.
3:30 p.m. & 6:30 p.m. ET – Best of Hard Knocks Fighting: Rodney Wallace – Mini-documentary on light heavyweight MMA veteran Todd Stoute.
7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Hard Knocks Fighting 46 – Featuring Jesse Arnett vbs. Dimitri Waardenburg for the Hard Knocks bantamweight title from Oct. 23, 2015 in Calgary, Canada.
10:00 p.m. ET – UFC 193 Weigh-ins – LIVE coverage of official weigh ins for UFC 193: Rousey vs. Holm in Australia.
11:00 p.m. ET – Hard Knocks Fighting 47 – LIVE MMA action from Calgary, Canada.
 
Saturday, Nov. 14
1:00 a.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
1:30 a.m. – KSW 25: Khalidov vs. Sakurai – Featuring Mamed Khalidov vs. Ryuta SDakuri and Aslembeck Saidov vs. Daniel Acacio from Dec. 7, 2013 in Wroclaw, Poland.
6:00 a.m. ET — Best of TKO – Featuring George St-Pierre vs. Travis Galbraith from UCC 11.
7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Jeremy Jackson from Gladiator Challenge 6.
8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen.  This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.
5:00 p.m. ET – SuperKombat New Heroes Mamaia 2015 – Featuring Alexandru Negrea vs. Dumitru Topai and Andrei Ostrovanu vs,. Cristian Milea in kickboxing action from Mamaia, Romania.
7:00 p.m. ET – UFC 193 Pre-Show – LIVE pre-fight and analysis of UFC 193: Rousey vs. Holm in Australia.
8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – Super Fight League 2 – Featuring Todd Duffee vs. Neil Grove and Alexander Shlemenko vs. Ikuhisa Minowa from Apr. 7, 2012 in Chamdigarh, India.
 
Sunday, Nov. 15
1:00 p.m. ET – UFC 193 Post-Show & Post-Press Conference – LIVE post-fight coverage, highlights and analysis for UFC 193: Rousey vs. Holm in Australia, including the love post-fight press conference.
6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
11:00 a.m. ET – Best of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
5:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
5:30 p.m. ET – Judo Samsun Grand Prix 2015 Highlights Highlights from the Judo Samsun Grand Prix Mar. 27-29 in Turkey.
6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.


Nuyelo is dedicated to providing healthy supplements to athletes and those seeking to enhance a healthy lifestyle. We give the best tasting, most effective, and balanced nutritional supplements ever!
Click HERE to check out the online Store!!

logonuyelo


Join our Monthly Membership so you can have a chance to win PRIZES by going here.

**All proceeds will help us sponsor fighters**


Help us keep the lights on


https://sinisterlabs.co/

Tags

Sorry - Comments are closed

Help us keep the lights on