Fight Network weekly MMA, Judo & Kickboxing programming (Aug. 10-16)

Monday August 10, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Aug. 10

6:30 p.m. ET – Judo Baku Grand Slam 2014 Highlights – Highlights from the Judo Baku Grand Slam from May. 9-11, 2014 in Azerbaijan.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Tuesday, Aug. 11

1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

6:00 a.m. ET – Toe 2 Toe with Chris Weidman – In-depth sit-down interview with UFC middleweight champion Chris Weidman.

6:30 a.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arenda with three-level obstacle structures.

4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

5:00 & 5:30 ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

11:00 p.m. ET – SuperKombat: World Grand Prix III 2015 – Featuring Catalin Morasanu vs. Colin George and Andrei Stoica vs. Abdarhmane Coulibaly from June 19, 2015 in Constanta, Romania.

Wednesday, Aug. 12

1:00 a.m. ET — Deep: DREAM Impact 2014: Kitaoka vs. Yoshida – Featuring Satoru Kitaoka vs. Yoshiyuki Yoshida from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

4:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – CWF: Fight Night 7 – Featuring Pavel Kusch vs. Chris Fields for the middleweight title and Canadian Mark Holst vs. Leonardo Santos for the lightweight title from Sept. 1, 2012 in Amman, Jordan.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Aug. 13

1:30 a.m. & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 20: Fists of Fire – Featuring John Maguire vs. Jamaine Facey from May 14, 2011 from May 14, 2011 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 31 Featuring Jeff Monson vs. Alexey Oleinik, Alexander Yakoview vs, Shamil Zavurov, Tashid Magomedeov vs. Yasubey Enimoto and Alexsander Emelinaenko vs. Tadas Rimkevicius from Mar. 16, 2012 in St. Petersburg, Russia.

Friday, Aug. 15

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

6:00 P.M. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Phil Davis – In-depth sit-down interview with UFC light heavyweight star Phil Davis.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET – KSW 30: Genesis – Featuring Borys Mankowski vs. Michail Tsarev and Aslambek Saidov vs. Rafal Moks from Feb. 21, 2015 in Poznan, Poland.

Saturday, Aug. 15

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Mark Hominick vs. Samuel Guillet from TKO 27, plus Krzyasztof Soszynski and Jonathan Goulet in action.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Robert Ferguson from Gladiator Challenge 7.

8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

9:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

12:00 p.m. ET – Deep: DREAM Impact 2014– Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

9:00 p.m. ET – King of Kings: World Grand Prix Vilnius 2015 – Featuring a one-night, single-elimination light heavyweight tournament Mar. 15, 2015 in Vilnius, Lithuania.

11:00 p.m. ET – Pressure to Win – Enter the world of sports medicine and performance enhancing drugs. An honest look at the world of sports, money and the pressure to win.

Sunday, Aug. 16

12:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

1:00 a.m. ET – Ring of Combat 48 – Featuring Brendan Barrett vs, Justin Woods and Chris Wade vs, Frankie Perez from May 16, 2014 from Atlantic City, NJ.

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

5:00 p.m- USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.

5:30 p.m. ET – Judo Zagreb Grand Prix 2015 Highlights – Highlights from the Judo Zagreb Grand Prix from May 1-3, 2015 in Croatia.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live #27: Souwer vs. Risco – Featuring Andy Souwer vs. Jonay Risco and Mohamed Boubkari vs. Moises Baute for the -95kg world title from Apr. 18, 2015 in Tenerife, Spain.

Tags

Sorry - Comments are closed

Bodybuilding.com Exclusive Brands 160 x 600