Fight Network weekly MMA & kickboxing programming (May 25-31)

Monday May 25th, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

limu_learn_more_banner

Below find highlights of this week’s programming:   

Monday, May 25

6:30 p.m. ET – 2014 Judo Qingdao Grand Prix– Highlights from the 2014 Judo Qingdao Grand Prix from Nov. 19-21, 2014 in China.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Enfusion Live #29: Amsterdam – Professional kickboxing from Amsterdam, Holland.

Tuesday, May 26

1:30 a.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

2:30 am. ET – XPTV – Coverage of regional U.S pro and amateur MMA.

7:30 a.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

7:00 & 7:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

11:00 p.m. ET – Hard Knocks Fighting 41 – Featuring Rodney Wallace vs., Misha Cirkuinov from Jan. 30, 2015in Calgary, Canada.

Wednesday, May 27

3:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Fighting Spirit Season 4 – Compilations of international MMA fights from SFL, FFC, M-1 and more.

9:00 p.m. ET – Cage Warriors 39 – Featuring Rosi Sexton vs. Sally Krumdiack and Aisling Saly vs. Molly Helsel in female bouts from Nov. 27, 2010 in Cork City, Ireland.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, May 28

1:30 a.m. ET – Ultimate Challenge MMA 9: Fighting for Heroes – Featuring Jimi Manuwa vs. Shaun Lomas from Dec. 5, 2009 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fightling Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 31: Monson vs. Oleinik – Featuring Jeff Monson vs. Alexey Oleinik, Alexander Yakovlev vs. Shamil Zarurov, Rashid Magoimedov vs. Yasubey Enomoto and Aleksander Emelianaenko vs. Tadas Rimkevicius from Mar. 16, 2012 in St. Petersburg, Russia.

Friday, May 29

2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Carlos Condit – In-depth sit-down interview with interim UFC welterweight champion Carlos Condit.

9:00 p.m. ET — KSW 19 Featuring Pudzianowski vs. Sapp – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Bob Sapp and Mamed Khalidov vs. Rodney Wallace from May 12, 2012 in Lodz, Poland.

Saturday, May 30

1:00 a.m. ET – SuperKombat: New Heroes Constanta 2014I – Featuring Catalin Morosanu vs. Giannis Stoforidis from Aug. 2, 2014 in Constanta, Romania.

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring David Loiseau vs. Shawn Tomkins from TKO UCC 4

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Urijah Faber vs. Jay Valencia from Gladiator Challenge 20.

10:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen. This episode features the rise of SportFight champion Enoch Wilson.

7:00 p.m. ET – UFC Fight Night: Condit vs. Alves Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis from UFC Fight Night: Condit vs. Alves in Goiania, Brazil.

8:00 p.m. ET – CANADA ONLY – UFC Fight Night: Condit vs. Alves Prelims LIVE

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – World Combat Games Wrestling Package – Coverage of the wrestling event from the 2013 SportAccord Games from Oct. 24, 2013.

10:30 p.m. ET – World Combat Games Wrestling Package Day 2 – Coverage of the wrestling event from the 2013 SportAccord Games from Oct. 25, 2013.

Sunday, May 31

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

10:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

7:00 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

7:30 p.m. ET – Judo Jeju Grand Prix 2014 – Highlights from the Judo Jeju Grand Prix from Nov. 27-29, 2014 in South Korea.

11:00 p.m. ET – King of Kings: World Cup Heroes 2013 – Featuring a one-night, single-elimination 71 kg tournament from Nov., 16, 2013 in Vilnius, Lithuania.

Information:

www.FightNetwork.com

Twitter & Instagram @fightnet

www.Facebook.com/FightNetwork

Tags

Sorry - Comments are closed

Shop for UFC gear at UFCStore.com
_