Upcoming Boxing Fight Schedule For Sept/October

SCROLL DOWN TO LOOK AT THE SCHEDULE FOR SEPT/OCT

SEPTEMBER

Sept. 29

At Hidalgo, Texas (Fox Sports 1/Fox Deportes):

Joseph Diaz Jr. vs. Raul Hidalgo, 10 rounds, junior featherweights

Fidel Maldonado Jr. vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

Ricardo Alvarez vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior welterweights

Antonio Tarver Jr. vs. Zachary Briones, 4 rounds, junior middleweights

Joseph Rodriguez vs. Jeremy Longoria, 6 rounds, junior featherweights


OCTOBER

Oct. 1

At Santa Monica, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

Curtis Stevens vs. Hassan N’Dam, 12 rounds, IBF middleweight eliminator

Maxim Vlasov vs. Isiah Thomas, 10 rounds, light heavyweights

Fredrick Lawson vs. Ray Narh, 10 rounds, welterweights

Miguel Marriaga vs. Chris Martin, 8 or 10 rounds, featherweights

Issa Akberbayev vs. Giovanni Sarran, 6 rounds, light heavyweights

Sergiy Derevyanchenko vs. Lekan Byfield, 4 or 6 rounds, middleweights

Oct. 3

At Tampa, Florida (Telemundo):

Daniel Lozano vs. Jonathan Vidal, 10 rounds, junior bantamweights

Noemi Bosques vs. TBA, 8 rounds, flyweights

At Madrid, Spain:

Michele Di Rocco vs. Ruben Nieto, 12 rounds, for Di Rocco’s European junior welterweight title

Oct. 4

At Mashantucket, Conn. (Showtime):

Rances Barthelemy vs. Fernando Saucedo, 12 rounds, for Barthelemy’s IBF junior lightweight title

Vanes Martirosyan vs. Willie Nelson, 10 or 12 rounds, junior middleweights

Chad Dawson vs. Tommy Karpency, 10 rounds, light heavyweights

Earl Newman vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

At Los Mochis, Mexico (beIN Sports Espanol):

Jhonny Gonzalez vs. Jorge Arce, 12 rounds, for Gonzalez’s WBC featherweight title

At Orlando, Florida (UniMas):

Felix Verdejo vs. Sergio Villanueva, 8 rounds, lightweights

Gamaliel Rodriguez vs. Charlie Serrano, 8 rounds, featherweights

Esquiva Falcao vs. Austin Marcum, 6 rounds, middleweights

Christopher Diaz vs. TBA, 6 rounds, featherweights

Anthony Mercado vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

Jantony Ortiz vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

Neslan Machado vs. TBA, 4 rounds, featherweights

Jovan Perez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At Valley Forge, Pa. (GFL.tv):

Jessie Carradine vs. Frank Santos De Alba, 8 rounds, junior lightweights

Ryan Belasco vs. Niam Nelson, 8 rounds, junior welterweights

Maurice Byarm vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

Sultahn Staton vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Shawn Sutton vs. Anthony Prescott, 4 rounds, welterweights

Travis Thompson vs. Benjamin Burgos, 4 rounds, lightweights

Josue Rivera vs. Christian Molina, 4 rounds, junior welterweights

At Nuevo Leon, Mexico:

Celestino Caballero vs. Adrian Estrella, 12 rounds, junior lightweights

At Lviv, Ukraine:

Andriy Kotelnik vs. TBA, 10 rounds, welterweights

Olexander Usyk vs. Daniel Bruwer, 12 rounds, cruierweights

At Atlantic City, N.J.:

Glen Tapia vs. Donatas Bondorovas, 10 rounds, junior middleweights

Mikael Zewski vs. TBA, 10 rounds, welterweights

Jesse Hart vs. Roberto Acevedo, 8 rounds, super middleweights

Michael Reed vs. Victor Perez, 6 rounds, junior welterweights

Toka Kahn Clary vs. Camilo Perez, 6 rounds, junior lightweights

Julian Rodriguez vs. Randy Fuentes, 4 rounds, junior welterweights

George Arias vs. Edwin Ranquillo, 4 rounds, heavyweights

At Leeds, England:

Josh Warrington vs. Davide Dieli, 12 rounds, for vacant European featherweight title

Ricky Burns vs. Leonardo Esteban Gonzalez, 10 rounds, junior welterweights

Brian Rose vs. Juan Manuel Bonanni, 10 rounds, junior middleweights

Tyrone Nurse vs. Dave Ryan, 12 rounds, for vacant Commonwealth junior welterweight title

Callum Smith vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

At Greenhithe, England: MaxiNutrition Knockout tournament final:

Bob Ajisafe vs. Travis Dickinson, 12 rounds, light heavyweights

Oct. 8

At Biloxi, Miss. (ESPN2/ESPN Deportes):

Sam Soliman vs. Jermain Taylor, 12 rounds, for Soliman’s IBF middleweight title

Andre Dirrell vs. Nick Brinson, 10 rounds, light heavyweights

Oct. 10

At Indio, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes):

Ronny Rios vs. Robinson Castellanos, 10 rounds, junior lightweights

Antonio Orozco vs. Steve Forbes, 10 rounds, welterweights

Diego De La Hoya vs. Luis Lizarraga Jr., 6 rounds, junior featherweights

Neeco Macias vs. Robert Crespo, 4 rounds, junior middleweights

Tony Gutierrez vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Santiago Guevara vs. Rocco Espinoza, 4 rounds, lightweights

Jesus Delgado vs. Joan Valenzuela, 4 rounds, lightweights

At Mexico City (Telemundo):

David Carmona vs. Martin Casillas, 10 rounds, junior bantamweights

At El Paso, Txaes:

Michael Finney vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

David Benavidez vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

Philip Schoonover vs. Keith Busch, 4 rounds, cruiserweights

Adam Vasquez vs. Estefan McCray, 4 rounds, welterweights

Johnny Guillen vs. Julio Sarinana, 4 rounds, lightweights

Jorge Pinon vs. Alfonso Olivera, 4 rounds, junior welterweights

Joe Martell vs. TBA, 4 rounds, welterweights

Emmanuel Nieves vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At Calais, France:

Roman Jacob vs. Devis Boschiero, rematch, 12 rounds, for Jacob’s European junior lightweight title

Oct. 11

At Merida, Mexico (beIN Sports Espanol):

Jorge Paez Jr. vs. Aaron Herrera, 10 rounds, welterweights

Miguel Berchelt vs. Antonio Escalante, 10 rounds, junior lightweights

At Cancun, Mexico:

Carlos Molina vs. Cornelius “K9” Bundrage, 12 rounds, for Molina’s IBF junior middleweight title

At London:

Lee Selby vs. Joel Brunker, 12 rounds. IBF featherweight eliminator

Kevin Mitchell vs. TBA, 12 rounds, lightweights

Anthony Joshua vs. Denis Bakhtov, 10 rounds, heavyweights

John Ryder vs. Sergey Khomitsky, 12 rounds, middleweights

Ricky Boylan vs. Tyler Goodjohn, 10 rounds, welterweights

John Wayne Hibbert vs. Philip Bowes, 10 rounds, junior welterweights

At Lewiston, Maine:

Brandon Berry vs. Eric Palmer, 6 rounds, junior welterweights

Stevie Gamache vs. Damon Antoine, 4 rounds, junior middleweights

Brandon Brewer vs. Saul Almeida, 6 rounds, junior middleweights

Bruce Boyington vs. Nate Charles, 4 rounds, junior middleweights

Joel Bishop vs. Jarod Lawton, 4 rounds, super middleweights

John Webster vs. John Downey, 4 rounds, light heavyweights

Nick Cyr vs. Antonio Assermelly, 4 rounds, heavyweights

James Carville vs. Johnny Frazier, 4 rounds, lightweights

Oct. 16

At Auckland, New Zealand:

Joseph Parker vs. Sherman Williams, 12 rounds, heavyweights

Oct. 17

At Mexico City (Telemundo):

Edgar Ortega vs. Pablo Munguia, 10 rounds, welterweights

At TBA, Argentina:

Juan Carlos Reveco vs. Yodmongkol Vor Saengthep, 12 rounds, for Reveco’s WBA “regular” flyweight title

At Baton Rouge, La.: Travis Scott vs. Jaquin Zamora, 8 rounds, middleweights

Justin Thomas vs. Daniel Henry, 6 rounds, super middleweights

Chris Singleton vs. Steve Trumble, 6 rounds, lightweights

Arthur Thomas vs. Todd Manuel, 6 rounds, welterweights

Larry Stampley vs. Jay Orta, 4 rounds, super middleweights

Oct. 18

At Carson, Calif. (HBO/HBO Latino):

Gennady Golovkin vs. Marco Antonio Rubio, 12 rounds, for Golovkin’s WBA middleweight “super” title

Nonito Donaire vs. Nicholas Walters, 12 rounds, for Donaire’s WBA featherweight “super” title

Edwin Rodriguez vs. Azea Augustama, 10 rounds, light heavyweights

Marcos Reyes vs. Abie Han, 10 rounds, middleweights

At Philadelphia (NBC Sports Net):

Steve Cunningham vs. Natu Visinia, 10 rounds, heavyweights

Edner Cherry vs. Jerry Belmontes, 10 rounds, lightweights

At Düsseldorf, Germany:

Tony Thompson vs. Oldanier Solis, rematch, 12 rounds, heavyweights

Agit Kabayel vs. Memnun Hadzic, 10 rounds, heavyweights

Selcuk Aydin vs. TBA, 8 rounds, welterweights

At Catano, Puerto Rico:

Emmanuel Rodriguez vs. Miguel Cartagena, 10 rounds, bantamweights

Oct. 22

At Tokyo:

Shinsuke Yamanaka vs. Suriyan Sor Rungvisai, 12 rounds, for Yamanaka’s WBC bantamweight title

Takahiro Ao vs. Juan Carlos Salgado, 10 rounds, lightweights

Oct. 24

At Kissimmee, Fla. (Telemundo):

Orlando Cruz vs. Ruben Tamayo, 10 rounds, featherweights

Daniel Rosario vs. Jose Alberto Leal, 8 rounds, welterweights

At Barraquilla, Colombia:

Darleys Perez vs. Jaider Parra, 12 rounds, for Perez’s WBA interim lightweight title

At Moscow:

Carlos Takam vs. Alexander Povetkin, 12 rounds, heavyweights

At Melbourne, Australia:

Alex Leapai vs. Malik Scott, 10 rounds, heavyweights

At Somerset, N.J.:

Antoine Douglas vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

Jorge Diaz vs. TBA, 8 rounds, featherweights

John Magda vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

Wanzell Ellison vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Bienvenido Diaz vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Glenn Dezurn vs. TBA, 4 rounds, featherweights

Anthony Cintron vs. TBA, 4 rounds, featherweights

Oct. 25

At Fresno, Calif. (UniMas):

Jose Ramirez vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

Jessie Magdaleno vs. Erick Ruiz, 8 rounds, junior featherweights

At Hull, England:

Luke Campbell vs. Daniel Brizuela, 8 rounds, lightweights

Tommy Coyle vs. Michael Katsidis, 12 rounds, lightweights

Gavin McDonnell vs. Vusi Malinga, 12 rounds, junior featherweights

At Monte Carlo:

Martin Murray vs. Domenico Spada, 12 rounds, middleweights

Randy Caballero vs. Stuart Hall, 12 rounds, for vacant IBF bantamweight title

Hekkie Budler vs. Xiong Zhao Zhong, 12 rounds, for Budler’s WBA strawweight title

Ryno Liebenberg vs. Eleider Alvarez, 12 rounds, light heavyweights

At Liverpool, England:

Zolani Tete vs. Paul Butler, 12 rounds, for Tete’s IBF junior bantamweight title

Derry Mathews vs. Adam Dingsdale, 12 rounds, lightweights

Liam Smith vs. TBA, 12 rounds, junior middleweights

Oville McKenzie vs. Matty Askin, 12 rounds, for McKenzie’s British and Commonwealth cruiserweight titles

Valery Yanchy vs. Kevin Satchell, 12 rounds, for Yanchy’s European flyweight title

Chris Eubank Jr. vs. TBA, 8 rounds, middleweights

Tom Stalker vs. Chris Jenkins, 10 rounds, junior welterweights

Jack Catterall vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

Michael Gomez Jr. vs. TBA, 4 rounds, featherweights

Matty Fagan vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Oct. 31

At Cuxhaven, Germany:

Karo Murat vs. Varol Vekiloglu, 10 rounds, light heavyweights

At Toowoomba, Australia:

Jack Asis vs. Isais Santos Sampaio, 10 rounds, junior lightweights

Kris George vs. Fernando Ferreira Da Silva, 10 rounds, junior welterweights

Brayd Smith vs. TBA, 8 rounds, featherweights

Darren Askew vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Tags

Sorry - Comments are closed

Shop for UFC gear at UFCStore.com