Weekly Fight Network MMA programming schedule (Oct. 6-11, 2015)

Tuesday October 06, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Tuesday, Oct. 6

1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

5:00 & 5:30 ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

6:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

11:00 p.m. ET – King of Kings: World Grand Prix Riga 2015 – Featuring a one-night, single-elimination welterweight tournament from May 22, 2015 in Riga, Latvia.

Wednesday, Oct. 7

5:00 p.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 56 – Featuring Brett Sizeland, Robbie Olivier, Graham Turner and Bola Omoyele in action from July 6, 2013 in London.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

Thursday, Oct. 8

2:00 a.m. ET & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 28: Bostwick vs. Facey – Featuring Jake Bostwick vs. Jamaine Facey from May 26, 2012 in London.

11:30 a.m. ET – 2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 1/4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s flyweight, female strawweight and men’s heavyweight divisions.

5:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Eztensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success as rookies compete for a chance to become pros and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 61: Battle of Narts 2 – Featuring M-1 Challenge heavyweight champion Marcin Tybura vs. Ante Delija from Sept. 19, 2015 in Igushetia, Russia.

Friday, Oct. 9

9:00 a.m. ET – CANADA ONLY – ONE Championship: Tigers of Asia LIVE from Kuala Lumpur, Malaysia, featuring Igor Svirid vs. Vitaly Bigdash for the ONE middleweight championship

12:00 a.m. ET & 11 a.m. ET- It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

4:00 a.m. ET – Best of Deep – Featuring classic fights from the historic DEEP promotion including Shinua Aoki, Hayato Sakuri and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ET – Best of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league Jewels.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Mark Hominick – Sit-down interview with former UFC and WEC featherweight star Mark Hominick.

10:00 p.m. ET – CANADA & GLOBAL ONLY – RFA 31: Smith vs. Marunde -LIVE from

Las Vegas, featuring Gilbert Smith vs. Bristol Marunde and Zoila Gurgel vs. Jocelyn Lybarger in championship fights.

11:00 p.m. ET – KSW 19: Pudzianowski vs. Piliafas – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Christos Piliafas and Jan Blachowicz vs. Houston Alexander from Sept. 15, 2012 in Gdansk, Poland.

Saturday, Oct. 10

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring David Loiseau vs. Steve Vigneault from UCC 2.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Quinton “Rampage” Jackson vs. Charlie West from Gladiator Challenge 1.

12:30 p.m. ET –M-1 Challenge 62 – LIVE MMA from Sochi, Russia, featuring Ivan Buchinger vs. Mansour for the M-1 Challenge featherweight title

3:30 p.m. ET – Enfusion #32 Belgium – LIVE professional kickboxing from Gent, Belgium, featuring Nordin Ben Moh vs. Sergio Sanchez, Brice Guidon vs. Dexter Suisse and Anke Van Gestel vs. Aleide Lawant from  the -61kg world championship.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Battle Grounds MMA: O.N.E. – Featuring a one-night, single-elimination MMA tournament from Tulsa, OK, showcasing Roan Carneiro, Brock Larson, Cody McKenzie, Trey Houston, Jesse Taylor and others.

Sunday, Oct. 11

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ETB – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.

5:30 p.m. ET – Judo Astana Grand Prix – Highlights from the 2014 Judo Astana Grand Prix from Oct. 10-12, 2014 in Kazakhstan.


Nuyelo is dedicated to providing healthy supplements to athletes and those seeking to enhance a healthy lifestyle. We give the best tasting, most effective, and balanced nutritional supplements ever!
Click HERE to check out the online Store!!

logonuyelo

Tags

Sorry - Comments are closed