Weekly Fight Network MMA programming schedule (Sept. 29-Oct. 4, 2015)

Tuesday September 29, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

 

Tuesday, Sept. 29

1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

6:30 a.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

5:00 & 5:30 ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

6:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

11:00 p.m. ET – Hard Knocks Fighting 45 – Featuring Jordan McKay vs. Joel Powell and Wolfgang Janssen vs. Craig Shintani from Sept. 25, 2015 in Calgary, Alberta, Canada.

Wednesday, Sept.30

2:00 a.m. ET & 2 p.m. ET – M-1 Challenge 61: Battle of Narts 2 – Featuring heavyweight champion Marcin Tybura vs. Ante Delija from Igushetia, Russia.

5:00 p.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – CWFC: Fight Night 8 – Featuring David Bielkheden vs. Jack Mason from May 11, 2013 from Al Fujairah, UAE.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – MMA Platinum Gloves 10 – Amateur MMA featuring Vincent DeRiso vs. Mike Salvietti for the middleweight title from Aug. 1, 2015 in Long Island, NY.

Thursday, Oct. 1

2:00 a.m. ET & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 27: Bittong vs. Smith – Featuring Neil Bittong vs. Ben Smith and Michael Page vs. Miguel Bernard from Apr. 7, 2012 in London.

7:00 a.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 55 – Featuring Che Mills vs. Cathal Pendred for the welterweight title from Jun. 1, 2013 in Dublin, Ireland.

9:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success as rookies compete for a chance to become pros and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Combate Americas 1: Road to the Championship – Featuring Ozzie Alvarez vs. Justin Patterson and Ricardo Palacios vs. Benji Gomez from Sept. 17, 2015 in Las Vegas.

11:00 p.m. ET – Best of Hard Knocks Fighting – Relive the best fights from Canadian MMA organization Hard Knocks Fighting Championship.

Friday, Oct. 2

12:00 a.m. ET & 11 a.m. ET- It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

12:00 p.m. ET – Bookie Beatdown – Preview of the betting lines and top picks for major UFC events.

5:00 p.m. ET – UFC 192 Weigh-in – LIVE coverage of the official weigh-ins for UFC 192: Cormier vs. Gustaffson in Houston, TX.

6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Rashad Evans – Sit-down interview with former UFC light heavyweight champion Rashad Evans.

11:00 p.m. ET – KSW 19: Pudzianowski vs. Sapp – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Bob Sapp and Mamed Khalidov vs. Rodney Wallace from May 12, 2012 in  Lodz, Poland.

Saturday, Oct. 3

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Georges St, Pierre vs. Thomas Denny from UCC 12.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Quinton “Rampage” Jackson vs. Charlie West from Gladiator Challenge 1.

8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen. This episode features Chris Jenson and Ryan Healy.

7:00 p.m. ET –UFC 192 Pre-Show – LIVE pre-fight coverage for UFC 192: Cormier vs. Gustafsson in Houston, TX.

Sunday, Oct. 4

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ETB – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.

5:30 p.m. ET – Judo Budapest Grand Prix – Highlights from the IJF Judo Budapest Grand Prix from June 13-14, 2015 in Hungary.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live: London – Professional kickboxing featuring Rachida Bouhout vs. Laetitia Bakissy for the Enfusion women’s -64kg Title from Nov. 16, 2013 in Groningen, Netherlands.


Nuyelo is dedicated to providing healthy supplements to athletes and those seeking to enhance a healthy lifestyle. We give the best tasting, most effective, and balanced nutritional supplements ever!
Click HERE to check out the online Store!!

logonuyelo

Tags

Sorry - Comments are closed

Bodybuilding.com Exclusive Brands 160 x 600