Fight Network weekly MMA, Judo & Kickboxing programming (Aug. 4-9)

Tuesday August 4, 2015– Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

Below find highlights of this week’s programming:

Tuesday, Aug. 4

1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

6:00 a.m. ET – Toe 2 Toe with Jake Shields – In-depth sit-down interview with former Strikeforce and EliteXC champion Jake Shields.

7:30 – a.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

5:00 & 5:30 ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

Wednesday, Aug. 5

1:00 a.m. ET — Deep: DREAM Impact 2014: Motoya vs. Manzanares – Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

4:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

1:30 p.m. ET – M-1 Challenge 60 – LIVE MMA from Orel, Russia, featyring Maro Perak vs. Viktor Nemkov and Marcin Zontek vs. Maksim Futin.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 48 – Featuring John Phillips vs. Chris Fields and Aaron Wilkinsin vs. Leigh Cohoon from July n21m, 2012 in London.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Aug. 6

1:30 a.m. & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 19: Lights Out – Featuring Oli Thompson vs. Ben Smith from Mar. 26, 2011 in London.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 60 Featuring Marco Perakd vs. Viktor Nemkov and Marcin Zontek vs. Maksim Futin from Aug. 5, 2015 in Orel, Russia.

Friday, Aug. 7

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

5:00 p.m. ET – UFC Fight Night: Teixeira vs. Saint Preux Weigh-Ins – LIVE coverage of official weigh-ins for UFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux from Nashville, Tenn.

6:00 P.M. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Chris Weidman – In-depth sit-down interview with UFC middleweight champion Chjris Weidman.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET – KSW 29: Khalidov vs. Cooper – Featuring Mamed Khalidov vs. Brett Cooper and Mariusz Pudzianowskio vs. Pawel Mastila from Dec. 6, 2014 in Krakow, Poland.

Saturday, Aug. 8

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring David Loiseau vs., Joe Doerksen from UCC 7, plus Chris Clements and Sam Stout in action.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Robert Ferguson from Gladiator Challenge 7.

8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

9:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 p.m. ET – Deep: DREAM Impact 2014– Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

7:00 p.m. ET – UFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux from Nashville, Tenn.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – King of Kings: World Grand Prix Moldova 2015 – Featuring a one-night, single-elimination middleweight tournament showcasing Valdermar Kulda, Alexandru Daniel, Lyapin Igor and Malchaz Karija.

Sunday, Aug. 9

12:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

5:00 p.m. & 10:30 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.

5:30 p.m. ET – Judo Samsun Grand Prix 2015 Highlights – Highlights from the Judo Samsun Grand Prix from Mar. 27-29, 2015 in Turkey.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live #26: Narain vs. Diekmann – LIVE professional kickboxing from The Hauge, Holland, featuring Reda Narain vs. Tommy Diekmann for the -60kg world title.

Situs judi bola sbobet IDN POKER ONLINE ufa Cá cược thể thao đỉnh cao tại nhà cái w88 có cả MMA võ đài Visit www.ebikereview.bike and find your perfect ebike kit today. 1000W ebike kit is for those looking for most power from an electric bike. Situs judi slot online terpercaya