Lineups are set for Final X New York/Beat the Streets on June 8

NEW YORK — The field has been finalized for Final X New York. presented by Tezos, on Wednesday, June 8 at Hulu Theater at Madison Square Garden in New York City.

Athletes qualified for Final X New York either by winning a 2021 World medal or based upon their placement at the World Team Trials Challenge Tournament in Coralville, Iowa, May 20-21.

The winner of each Final X Championship Series will represent the Team USA at the Senior World Championships in Belgrade, Serbia, Sept. 10-18.

Final X New York. presented by Tezos, will serve as the 12th Beat the Streets Annual Benefit. These unique and electrifying annual events help Beat the Streets New York raise millions of dollars to support local youth wrestling programs which empower young people in New York City.

The lineup in New York is loaded, featuring three Olympic champions, 2012 Olympic champion Jordan Burroughs (74 kg men’s freestyle), 2016 Olympic champion Helen Maroulis (57 kg women’s freestyle), and 2020 Olympic champion David Taylor (86 kg men’s freestyle).


Purchase your tickets for all your MMA and Boxing Events by going here.


The field includes four World champions who have won a combined 12 World titles: Burroughs (5x), Maroulis (3x), Taylor plus three-time World champion Kyle Dake (74 kg men’s freestyle).

It also features five Olympic medalists who have won six Olympic medals: Maroulis (2x, 2016 gold and 2020 bronze), Dake (2020 bronze), Burroughs (2012 gold), Taylor (2020 gold), plus 2020 Olympic bronze medalist Sarah Hildebrandt (50 kg women’s freestyle).

There will be nine World medalists who have won a combined 26 World medals: Burroughs (8x), Maroulis (5x), Dake (3x), Hildebrandt (2x), Taylor (2x), two-time World bronze medalist Nick Gwiazdowski (125 kg men’s freestyle), two-time World bronze medalist Alyssa Lampe (50 kg women’s freestyle), 2021 World silver medalist Kayla Miracle (62 kg women’s freestyle) and 2021 World bronze medalist G’Angelo Hancock (97 kg Greco-Roman).

There are nine Olympians with a combined 11 Olympic appearances: Maroulis (2x), Burroughs, Taylor, Dake, Miracle, Hildebrandt, Hancock, 2008 and 2020 Olympian Ildar Hafizov (60 kg Greco-Roman), and 2020 Olympian Alejandro Sancho (67 kg Greco-Roman). Hafizov competed for Uzbekistan in 2012 and the USA in 2020.

The event will include 14 World Team members who have been on a total of 51 World Championships teams:

Maroulis (9x), Burroughs (8x), Hafizov (5x, 3x for Uzbekistan and 2x for the USA), Lampe (5x), Gwiazdowski (4x), Hancock (4x), Hildebrandt (4x), Dake (3x), Taylor (2x), Miracle (2x), two-time World Team member Dalton Roberts (60 kg Greco-Roman), Kamal Bey (77 kg Greco-Roman), Yianni Diakomihalis (65 kg men’s freestyle) and Alan Vera (87 kg Greco-Roman).

Final X will have two sessions. The first match of the best-of-three championship series in each event will be held during the first session. The second (and third match if necessary) for all 15 weight classes will be conducted in the second session. The weight class order will be the same for both sessions. Session times for Final X New York are 2:00 p.m. Eastern Time and 6:00 p.m. Eastern Time.

There are a variety of ticket options available for Final X New York, beginning at $65 so you don’t miss the first in-person Benefit since 2019. Purchase your wrestling-only event tickets on Ticketmaster (https://www.ticketmaster.com/event/3B005C8B9CD81033). For information on Benefit tickets and sponsorship packages (wrestling event and exclusive after-party access) that also provide the best wrestling-event seats, visit give.btsny.org/benefit (https://give.btsny.org/event/annual-benefit-2022/e396736) or email Fund Development Manager Kerry Doyle at kdoyle@btsny.org.

FloWrestling will serve as the host broadcasting partner for both Final X Stillwater, presented by Tezos, and Final X New York, presented by Tezos.

The weight classes for Final X New York (by style) are:
Men’s freestyle: 65 kg, 74 kg, 79 kg, 86 kg, 125 kg
Women’s freestyle: 50 kg, 53 kg, 57 kg, 62 kg, 72 kg
Greco-Roman: 60 kg, 67 kg, 77 kg, 87 kg, 97 kg

Final X New York Lineup (Listed in Bout Order)
Bout 1 – 77 kg GR – Britton Holmes (Army WCAP) vs. Kamal Bey (Army WCAP)
Bout 2 – 72 kg WFS – Skylar Grote (Beaver Dam RTC/NYAC) vs. Amit Elor (NYC RTC/TMWC)
Bout 3 – 65 kg MFS – Evan Henderson (Ohio RTC/TMWC) vs. Yianni Diakomihalis (Spartan Combat/TMWC)
Bout 4 – 87 kg GR – Alan Vera (NYAC) vs. Timothy Young (Illinois)
Bout 5 – 125 kg MFS – Hayden Zillmer (Gopher WC – RTC) vs. Nick Gwiazdowski (Spartan Combat RTC/TMWC)
Bout 6 – 67 kg GR – Alejandro Sancho (Army WCAP) vs. Alston Nutter (Sunkist Kids)
Bout 7 – 53 kg W – Felicity Taylor (Bearcat RTC/TMWC) vs. Dominique Parrish (Sunkist Kids)
Bout 8 – 60 kg GR – Dalton Roberts (Army WCAP) vs. Ildar Hafizov (Army WCAP)
Bout 9 – 62 kg WFS – Kayla Miracle (Sunkist Kids) vs. Jennifer Rogers (NLWC/TMWC)
Bout 10 – 97 kg GR – G’Angelo Hancock (Sunkist Kids) vs. Braxton Amos (Wisconsin RTC)
Bout 11 – 50 kg WFS – Sarah Hildebrandt (USOPTC/NYAC) vs. Alyssa Lampe (Sunkist Kids)
Bout 12 – 74 kg MFS – Kyle Dake (Spartan Combat RTC/TMWC) vs. Jason Nolf (NLWC/TMWC)
Bout 13 – 57 kg WFS – Helen Maroulis (Sunkist Kids) vs. Alexandra Hedrick (USOPTC/TMWC)
Bout 14 – 79 kg MFS – Jordan Burroughs (Pennsylvania RTC/Sunkist Kids) vs. Chance Marsteller (TMWC)
Bout 15 – 86 kg MFS – David Taylor (NLWC/TMWC) vs. Zahid Valencia (Sunkist Kids)

--------------------ஜ۩۞۩ஜ--------------------

#MMA #CombatSportsNews #BRAVECF #UFC #MuayThai #Boxing #Kickboxing #Prowrestling #BareKnuckleFighting

%d bloggers like this: