MMA World Cup Prague: Athlete List & Day 1 Matches Schedule

London: The Tournament Draw for the IMMAF Senior & Junior World Cup Prague took place this afternoon at the Hotel International. Hosted and organised by the Czech Association of MMA (CSMMA), the event marks the first in IMMAF’s MMA World Cup Series.

  • See the finalised lists of competitors attached
  • See tomorrow’s matches schedule below

The MMA World Cup provides more hosting opportunities for IMMAF federations and additional competition opportunities for MMA’s elite amateurs. Notably in 2021, the MMA World Cup has provided a European platform for nations that were unable to travel to Russia for the IMMAF Euros during the pandemic, including large teams from Sweden, Norway, Ireland and Ukraine. The tournament signficantly provides the final chance this year for athletes to earn ranking points for the World Championships.

Four days MMA action will be streamed live on IMMAF.TV for international audiences, from 8 to 11 September for just $/ £/ € 3.99. Broadcast is to commence daily at 10:30am CEST with an estimated run time of up to 6 hours. Subscription packages to the channel are also available, offering access to IMMAF’s forthcoming live events as well as its Championships archive, which includes the recent European Championships.

For fans in the Czech Republic, tickets to attend the MMA World Cup Prague at the UNYP Arena Prague are available to buy hereThe event will also be broadcast nationally on Nova Sport 1 and on CSMMA channels.  

For daily tournament information:

  • visit immaf.org
  • register with tournament platform https://mynextmatch.com/ and follow the live schedule, results and brackets in the Event Finder
  • follow @IMMAFed on Twitter, Facebook, Instagram & TikTok

DAY 1 MATCHES SCHEDULE

CAGE 1

Bout 1: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Vadym Kornelishyn (Ukraine) VS Mikael Aclipen (Iceland)

Bout 2: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Georgios Theodoropoulos (Greece) VS Mario Brezovsky (Slovakia)

Bout 3: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Nikolaos Katsoulas (Greece) VS Ryan Keogh (Ireland)

Bout 4: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Marek Skrla (Czech Republic) VS Gimbat Magomedov (Bahrain)

Bout 5: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Yevhenii Kliuchnikov (Ukraine) VS Mykolas Korsakovas (Lithuania)

Bout 6: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Eoghan Teague (Ireland) VS Ruslan Telibaiev (Ukraine)

Bout 7: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Gary Rooney (Ireland) VS Ruben Vinci (Italy)

Bout 8: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Damien McKenna (Ireland) VS Konstantin Moksin (Lithuania)

Bout 9: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Patrick Moran (Ireland) VS Manuchehr Rioev (Tajikistan)

Bout 10: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Matej Valousek (Czech Republic) VS Raphael Federico (Italy)

Bout 11: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jan Stanovsky (Czech Republic) VS Shamil Gimbatov (Bahrain)

Bout 12: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Afrim Thaqi (Norway) VS Ivan Kurelaru (Ukraine)

Bout 13: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Vojtech Khol (Czech Republic) VS Robert Nilsson (Sweden)

Bout 14: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Antoni Josep Marti Segarra (Spain) VS Sattam Almajed (Saudi Arabia)

Bout 15: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Manh Cuong Nguyen (Czech Republic) VS Luca Mele (Italy)

Bout 16: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Linus Lindeberg (Sweden) VS Roman Pylypchuk (Ukraine)

Bout 17: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Hazem Kayyali (Jordan) VS Lukas Piffko (Czech Republic)

Bout 18: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Raigo Kutsar (Estonia) VS Radu Zarioiu (Romania)

CAGE 2

Bout 1: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Jindrich Ungr (Czech Republic) VS Yehor Naboka (Ukraine)

Bout 2: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Max Gunning (Ireland) VS Jonathan Baldonado (Italy)

Bout 3: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Oleksandr Huliaiev (Ukraine) VS Jon Vetle Furuheim (Norway)

Bout 4: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Fabian Ufs (Norway) VS Aron Franz (Iceland)

Bout 5: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Rickard Wickelgren (Sweden) VS Abubakr Baimuradov (Tajikistan)

Bout 6: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Taylor Quinn (Ireland) VS Awat Kohzadi Mirhasari (Sweden)

Bout 7: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Krystof Vecera (Czech Republic) VS Tobias Bolin (Sweden)

Bout 8: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Michal Miler (Czech Republic) VS Juan Izquierdo (Spain)

Bout 9: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Lewis Byrne (Ireland) VS Evangelos Blatsios (Greece)

Bout 10: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Harda Karim (Norway) VS Armand Herczeg (Hungary)

Bout 11: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Mohamed Alghool (Bahrain) VS Tobias Söderberg (Sweden)

Bout 12: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Vaclav Zemla (Czech Republic) VS Solomon Simon (Ireland)

Bout 13: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) John Oldenqvist (Sweden) VS Nayef Fikey (Bahrain)

Bout 14: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Eric Mambo Gichohi (Norway) VS Adam Mcenroe (Ireland)

Bout 15: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Matej Sidunov (Czech Republic) VS Kevin Enz (Germany)

Bout 16: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Tian Olsen (Norway) VS Yousif Sayyar (Bahrain)

Bout 17: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Dmytro Kostovetskyi (Ukraine) VS Karim Ksouri (Italy)

Bout 18: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Jan Vlastnik (Czech Republic) VS Miha Frlic (Slovenia)

--------------------ஜ۩۞۩ஜ--------------------

#MMA #CombatSportsNews #BRAVECF #UFC #MuayThai #Boxing #Kickboxing #Prowrestling #BareKnuckleFighting

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: