2021 Immaf World Championships: Quarter-finals Results

Abu Dhabi: Day 3 of the 2021 IMMAF World Championships has concluded in the Jiu-Jitsu Arena in Zayed Sports City, Abu Dhabi. The event is being live-streamed daily on immaf.tv from four MMA rings, starting at 11AM GST (UTC+4) with an estimated daily runtime of 6 hours. 

The rescheduled tournament is hosted by the UAE Jiu-Jitsu and MMA Federation, with backing from the Abu Dhabi Sports Council and in partnership with Palms Sports.

Across Cages 3 and 4, the Women’s Featherweight division got started for the first time in the competition. It was grappling galore across all of the fights. Reigning champion Sabrina Laurentina De Sousa of Bahrain looked as sharp as always, finishing proceedings with a swift armbar in the opening round. New Zealand’s Michelle Montague set up a rematch with De Sousa by submitting RMMAU athlete Nina Kharinova in the second round. Lining up a massive semi-final bout tomorrow. 

On the other side of the bracket, Norway’s Cecile Bolander continued her run of form with a submission win of Ukraine’s Marianna Skuba. In her maiden IMMAF performance, Kazakhstan’s Zhansaya Yermagambetova outpointed Katerina Lisova

Rising star Bagdat Zhubanysh of Kazakhstan made his first appearance in the competition. He continued his path to a third consecutive World title by defeating Bahrain’s Magomed Sheikhov in a flawless performance. 

In a major upset, Bahrain’s Murad Guseinov went crashing out of the competition, losing a razor-thin split decision to RMMAU’s Abdyla Aliev.

RMMAU continued their success at Heavyweight with both Shamil Kurmagomedov and Khalil Ibnukhazharov making their way to the semi-final stage tomorrow. 

Heavy-hitting German Tom Hoelemann extended his run in the division with a head kick KO. Setting up a match with the undefeated Bahrain fighter, Rasul Magomedov, who won gold at both the 2021 IMMAF European Open and World Cup. 

Another returning World Champion, Pasha Kharkachaev of Bahrain made his mark in an emphatic performance that saw him show off his well-rounded ability. The Super Heavyweight fighter did the damage early with his striking before taking his opponent down at will. 

Day 4 of the 2021 IMMAF World Championship kicks off tomorrow from 11 am GST (UTC+4) live at immaf.tv.

QUARTER-FINALS – RESULTS

CAGE 1

Bout 1: Female F: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Aieza Ramos Bertolso (Bahrain) d e f Diana Naidenova (RMMAU) due to Medical Examination Failed

Bout 2: Female F: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Giulliany Perea (Brazil) d e f Millie Eriksson (Sweden) due to Medical Examination Failed

Bout 3: Male M: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Kurban Omarov (RMMAU) d e f Eduard Kostrytsia (Ukraine) due to Medical Examination Failed

Bout 4: Female F: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Fabiola Silva (Bahrain) d e f Yelyzaveta Shakula (Ukraine) via Submission (Armbar)  Round 2, 2:57

Bout 5: Female F: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Tatiana Postarnakova (RMMAU) d e f Paulina Kontna (Poland) via Submission (Armbar)  Round 1, 1:55

Bout 6: Male M: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Bagdat Zhubanysh (Kazakhstan) d e f Magomed Sheikhov (Bahrain) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 30-27)

Bout 7: Female F: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Paulina Wisniewska (Poland) d e f Sonja Pohjalainen (Finland) via Split Decision Round 3 (29-28, 28-29, 30-27)

Bout 8: Female F: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Josefine Modig (Sweden) d e f Janika Antinmaa (Finland) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 9: Male M: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Yerulan Kabdulov (Kazakhstan) d e f Shabarish Ayyanar (India) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 29-28)

Bout 10: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Bektur Zhenishbek Uulu (RMMAU) d e f Jorge Antonio Lopez (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 11: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Ibragim Kartoev (RMMAU) d e f Artem Melkumian (Ukraine) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

Bout 12: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Samgat Shabdan (Kazakhstan) d e f Nekruz Yakubov (Tajikistan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 13: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Rafael Calderon Coria (Spain) d e f Jamie Abbott Bissett (Ireland) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 14: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Dzhamalutdin Guseynov (RMMAU) d e f Abay Zhalal (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (29-28, 28-29, 29-28)

Bout 15: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Kurban Idrisov (Bahrain) d e f Luca Borando (Italy) via TKO Round 2, 1:52

Bout 16: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Andrii Stoian (Ukraine) d e f Makhmudjon Odilov (Uzbekistan) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:52

Bout 17: Male M: Jr Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Muhamed Afandi Asipov (RMMAU) d e f Tagir Machmudov (Czech Republic) via TKO Round 1, 2:07

Bout 18: Male M: Jr Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Diego Torres (Mexico) d e f Kurbanmagomed Kurbanmagomedov (RMMAU) via TKO Round 3, 3:00

Bout 19: Male M: Jr Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Alibi Pernebek (Kazakhstan) d e f Antonio Budimir (Austria) via Submission (Bulldog Choke)  Round 1, 00:39

Bout 20: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Neimat Assadov (Kazakhstan) d e f Julian Schlouch (French Polynesia) via KO Round 2, 2:05

Bout 21: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Marko Sarasjarvi (Finland) d e f Jordan Thomas (Australia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 22: Male M: Jr Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Musinjon Muminjonov (Uzbekistan) d e f Muhammad Mall (South Africa) via TKO Round 2, 3:00

Bout 23: Male M: Jr Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Vladimir Petrenko (RMMAU) d e f Aslan Turan (Turkey) via Submission (Head and Arm Choke)  Round 3, 1:55

Bout 24: Male M: Jr Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Gadzhimagomed Asadulaev (RMMAU) d e f Bagdaulet Myrzabekov (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

CAGE 2

Bout 1: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Rasul Magomedov (Bahrain) d e f Konstantin Chernichenko (Kazakhstan) due to Medical Examination Failed

Bout 2: Female F: Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Jenna Horto (Finland) d e f Vera Buga (RMMAU) via Split Decision Round 3 (28-29, 29-28, 29-28)

Bout 3: Female F: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Altynay Mergenbay (Kazakhstan) d e f Martina Corradi (Italy) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 4: Female F: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Nina Nikolija Milosevic (Sweden) d e f Katharina Rychkova (Austria) via TKO Round 3, 2:15

Bout 5: Female F: Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Yana Markova (RMMAU) d e f Jenitza Ramos (Puerto Rico) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 6: Female F: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Josiane Oliveira (Brazil) d e f Ilaria Norcia (Italy) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 7: Male M: Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Farkhod Rakhmonaliev (RMMAU) d e f Troy Fumo (Australia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 8: Female F: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Raiane Vinuto Guimaraes (Bahrain) d e f Kerry Ann Vernon (Ireland) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 30-27)

Bout 9: Male M: Jr Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Yersultan Shakenbay (Kazakhstan) d e f Vohid Zohidzoda (Tajikistan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 10: Male M: Jr Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Yoqubjon Safarov (Tajikistan) d e f Anar Mamedov (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 11: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ismail Ismail (Pakistan) d e f Fidel Gramiccia (Italy) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

Bout 12: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Dastan Zhakypbekov (Kazakhstan) d e f Gary Rooney (Ireland) via Split Decision Round 3 (29-28, 30-27, 28-29)

Bout 13: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Max Hynninen (Finland) d e f Vadym Kovalskyi (Ukraine) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 2:14

Bout 14: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Shakhban Gapizov (RMMAU) d e f Movsar Ibragimov (Belgium) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 15: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Bakhtiyor Husainov (Tajikistan) d e f Miro Honkanen (Finland) via Split Decision Round 3 (28-29, 29-28, 29-28)

Bout 16: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Juan Izquierdo (Spain) d e f Manuchehr Rioev (Tajikistan) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

Bout 17: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Salamat Isbulaev (RMMAU) d e f Ze Machado (Portugal) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 18: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) d e f Teddy Stringer (England) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 19: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Abdyla Aliev (RMMAU) d e f Murad Guseinov (Bahrain) via Split Decision Round 3 (28-29, 29-28, 29-28)

Bout 20: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Fergus Jenkins (New Zealand) d e f Daniel OSullivan (Ireland) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 0:51

Bout 21: Male M: Jr Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Bektur Asilbekov (Kyrgyzstan) d e f Denis Cherepenko (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 22: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Tom Hoelemann (Germany) d e f Artem Hashenko (Ukraine) via KO Round 1, 2:32

Bout 23: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Paul Buckley (Ireland) d e f Francesco Fornasieri (Italy) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 24: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Shamil Kuramagomedov (RMMAU) d e f Abraham Paku (New Zealand) via TKO Round 2, 2:06

CAGE 3

Bout 1: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Behruz Khurshedzoda (Tajikistan) d e f Max Lally (Ireland) due to Medical Examination Failed

Bout 2: Female F: Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Nadine Abbott Bissett (Ireland) d e f Tuymegul Zhunys (Kazakhstan) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 2, 1:08

Bout 3: Female F: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Sabrina Laurentina De Sousa (Bahrain) d e f Andrea Guzman (Mexico) via Submission (Armbar)  Round 1, 1:11

Bout 4: Female F: Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Eabha Cruise (Ireland) d e f Victoria Paulsen (Norway) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 5: Female F: Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Vridhi Kumari (India) d e f Nurzhamal Sadykova (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (29-28, 29-28, 27-30)

Bout 6: Female F: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Michelle Montague (New Zealand) d e f Nina Kharinova (RMMAU) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 2, 2:29

Bout 7: Female F: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Zhansaya Yermagambetova (Kazakhstan) d e f Katerina Lisova (Czech Republic) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 8: Male M: Jr Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Alidzhon Salokhidinov (RMMAU) d e f Dmytro Makarov (Ukraine) via Submission (Other (Specify in comments))  Round 3, 1:39 (20-18, 20-18, 20-18)

Bout 9: Male M: Jr Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Sunatullo Azizov (RMMAU) d e f Muhammad Abubakar Munir (Pakistan) via Submission (Anaconda Choke)  Round 1, 2:42

Bout 10: Male M: Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Muhammad Salohidinov (Tajikistan) d e f Jamshid Tilyaev (Uzbekistan) via Unanimous Decision Round 3 (30-26, 30-26, 30-26)

Bout 11: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Yevgeni Shinkarevsky (Israel) d e f Vladyslav Dubkov (Ukraine) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 12: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Oskar Jaskari (Sweden) d e f Shamil Alikhanov (Bahrain) via Split Decision Round 3 (29-28, 29-28, 28-29)

Bout 13: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Kurban Zainukov (RMMAU) d e f Anatoliy Zolotykh (Kazakhstan) via Split Decision Round 3 (30-27, 28-29, 30-27)

Bout 14: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Asef Chopurov (RMMAU) d e f Steven Alexander Tixicuro Benavides (Spain) via Submission (Arm Triangle)  Round 2, 2:15 (10-9, 10-9, 10-9)

Bout 15: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Bekzat Zhassiya (Kazakhstan) d e f Daniyal Shamkhalov (Sweden) via KO Round 1, 2:16

Bout 16: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jovidon Mahmudov (Tajikistan) d e f Fredrick Hoifodt (Norway) via Submission (Guillotine Choke)  Round 2, 0:57

Bout 17: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Bogdan Pshebelskiy (Kazakhstan) d e f Arturo Aedillo (Spain) via Split Decision Round 3 (28-29, 30-27, 29-28)

Bout 18: Male M: Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Qosim Sardorov (Tajikistan) d e f Reise Teasdale (England) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 19: Male M: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Dmytro Babynskyi (Ukraine) d e f Daniel Karlsson (Sweden) via Submission (Armbar)  Round 3, 1:15 (20-18, 19-19, 19-19)

Bout 20: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Iusup Magomedov (RMMAU) d e f Ramston Edwin Rodrigues (India) via TKO Round 2, 2:05 (10-9, 10-9, 10-9)

Bout 21: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Sultan Omarov (Bahrain) d e f Kharim El Wehiby (Germany) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 22: Male M: Super Heavyweight 300 kg (661 lbs) Pasha Kharkhachaev (Bahrain) d e f Murad Dzhamaldinov (RMMAU) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 23: Male M: Jr Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Nuradil Kairbergenuly (Kazakhstan) d e f Asrorbek Anvarjonov (Uzbekistan) via TKO Round 2, 2:39

Bout 24: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Khalil Ibnukhazharov (RMMAU) d e f Nell Ariano (France) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 30-27)

CAGE 4

Bout 1: Female F: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Olga Lagodnaya (RMMAU) d e f Kat Nelson (United States) due to Medical Examination Failed

Bout 2: Female F: Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Karina Sisenova (Kazakhstan) d e f Iva Koubikova (Czech Republic) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 3: Female F: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Cecilie Bolander (Norway) d e f Marianna Skuba (Ukraine) via Submission (Armbar)  Round 1, 2:16

Bout 4: Female F: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Alexandra Mitina (RMMAU) d e f Ksenija Grabova (Estonia) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 30-27)

Bout 5: Female F: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Beatriz Consuli Diniz (Bahrain) d e f Sarah Carney (Ireland) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 6: Female F: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Aizhan Abdykadyr (Kazakhstan) d e f Eva Melo (Czech Republic) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 7: Male M: Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Mohamed Alsameea (Bahrain) d e f Nuruddin Davlatov (Tajikistan) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 8: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Yerkin Begenov (Kazakhstan) d e f Axel Furtado (Portugal) due to Medical Examination Failed

Bout 9: Male M: Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Akhmad Amaev (RMMAU) d e f Nurbol Kulzhabayev (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 30-26)

Bout 10: Male M: Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Dmitriy Pankov (RMMAU) d e f Jaime Sierra (Mexico) via KO Round 3, 2:48

Bout 11: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ramazan Ragimov (Kyrgyzstan) d e f Sergey Shishkin (RMMAU) via Split Decision Round 3 (29-28, 29-28, 27-30)

Bout 12: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Murad Ibragimov (Bahrain) d e f Ivan Melnyk (Ukraine) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 13: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ivan Pasych (Ukraine) d e f Souhil Arezki (France) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 14: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Maxim Fuks (RMMAU) d e f Oleksandr Huliaiev (Ukraine) via Split Decision Round 3 (28-29, 30-27, 29-28)

Bout 15: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Gimbat Magomedov (Bahrain) d e f Islam Dzhavatkhanov (RMMAU) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 16: Male M: Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Munis Muminjonov (Uzbekistan) d e f Igor Akhmatov (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 29-28)

Bout 17: Male M: Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Vladislav Sukalenko (RMMAU) d e f Timi Leskinen (Finland) via Submission (Triangle Choke)  Round 1, 2:11

Bout 18: Male M: Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Shamkhan Kushagov (RMMAU) d e f Jordan Scully (Ireland) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 1:22

Bout 19: Male M: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Robin Enontekio (Sweden) d e f Anthony Nantois (France) via Submission (Armbar)  Round 1, 2:53

Bout 20: Male M: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Dzhamal Medzhidov (RMMAU) d e f Patrick Best (Australia) via TKO Round 1, 2:05

Bout 21: Male M: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Magomed Shakhrudinov (RMMAU) d e f Auryn Parmley (Australia) via Submission (Kimura)  Round 3, 0:53 (20-18, 20-18, 20-18)

Bout 22: Male M: Super Heavyweight 300 kg (661 lbs) Rassul Khatayev (Kazakhstan) d e f Caio Sardella (Brazil) via TKO Round 1, 1:46

Bout 23: Male M: Super Heavyweight 300 kg (661 lbs) Ikhtiyor Khalmuradov (Uzbekistan) d e f Talgat Zhiyentayev (Kazakhstan) via TKO Round 1, 1:33

Bout 24: Male M: Super Heavyweight 300 kg (661 lbs) Shamsutdin Makhmudov (RMMAU) d e f Anthony Ramirez (Puerto Rico) via Unanimous Decision Round 3 (30-25, 30-26, 30-27)

--------------------ஜ۩۞۩ஜ--------------------

#MMA #CombatSportsNews #BRAVECF #UFC #MuayThai #Boxing #Kickboxing #Prowrestling #BareKnuckleFighting

1 thought on “2021 Immaf World Championships: Quarter-finals Results

Comments are closed.

%d bloggers like this: