MATCHES SCHEDULE: 2019 MMA WORLD CHAMPIONSHIPS – DAY 1

Manama: The 2019 IMMAF | WMMAA World & Junior World Championships of Amateur MMA commenced this evening as part of BRAVE Combat Week with its Tournament Draw, followed by a dazzling Opening Cermony at the Khalifa Sports City Arena in Manama, Bahrain.

See below for the Matches Schedule for Day 1 across 4 cages, which includes Round 32 of the Senior competition and Round 16 of the Juniors, showcasing 132 bouts over an estimated run time of 7 hours. Tomorrow’s matches will be FREE-TO-VIEW at IMMAF TV.

The International Mixed Martial Arts Federation’s flagship, nations championship will feature a total of 440 athletes from 51 nations across the two tournaments, in 16 weight divisions (male and female).

All matches take place under Unified Amateur MMA Rules. Go to immaf.org for information about competing National Teams and brackets information

DAY ONE: MONDAY 11 NOVEMBER

Cage 1

1 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Muhammad Mokaev (United Kingdom) vs. Max Hynninen (Finland)
2 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Fidel Gramiccia (Italy) vs. Nikolay Atanasov (Bulgaria)
3 Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Murad Ibragimov (Bahrain) vs. Adilkhan Ayazbayev (Kazakhstan)
4 Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Lukas Kaplan (Czech Republic) vs. Christian Torres (Mexico)
5 Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Sirazhudin Abdulaev (Russia) vs. Naser Garban (Finland)
6 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Dorobshoh Nabotov (Russia) vs. ANTONI JOSEP MARTI SEGARRA (Spain)
7 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Yerkin Begenov (Kazakhstan) vs. Karim El husseini (France)
8 Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Farkhat Kurmangaliyev (Kazakhstan) vs. Tyla Watt (New Zealand)
9 Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Marie Spencer (United Kingdom) vs. Colleen Augustin (Malaysia)
10 Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Clara Danssmann (Germany) vs. Antanina Kuliashova (Belarus)
11 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Toufan Ahmadi (Finland) vs. Jack Temple (United Kingdom)
12 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Yernaz Mussabek (Kazakhstan) vs. Rafael calderon coria (Spain)
13 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Ilyas Sadykov (Russia) vs. Freeh Alharahsheh (Jordan)
14 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Abdulla Mubarak (Bahrain) vs. Miroslav Peroutka (Czech Republic)
15 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Pinto Lutumba Mickael (France) vs. Ashlee Harding (United Kingdom)
16 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Simone Valle (Italy) vs. Tim Ha (Czech Republic)
17 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Daniyal Shamkhalov (Sweden) vs. Rehmat Ullah Idreesi (Pakistan)
18 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Anatoliy Zolotykh (Kazakhstan) vs. Daisuke Murayama (Japan)
19 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jakub Tichota (Czech Republic) vs. Jahnis Bowden (New Zealand)
20 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Haddi Mounir (France) vs. Athul D Hotker (India)
21 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Elvin Hoxha (Sweden) vs. Mazhit Sardarov (Kazakhstan)
22 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Toni Bou rached (Lebanon) vs. Murad Umachiev (Russia)
23 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Islam Bagomedov (Russia) vs. Ramil Kamilov (Canada)
24 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Bozhidar Ivanov (Bulgaria) vs. Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan)
25 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Daniel Sanchez (Mexico) vs. Ivan Kurelaru (Ukraine)
26 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Kieran Williams (United Kingdom) vs. Elie Mansour (Lebanon)
27 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) PEACE NGUPHANE (South Africa) vs. Alec Mead (Wales)
28 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Iusup Magomedov (Russia) vs. Loni Doyle Filimoehala (Australia)
29 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Eoin Sheridan (Ireland) vs. Szymon Roicki (Poland)
30 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Abdulrahman Alhasan (Bahrain) vs. Giovanni Edoardo Rufino (Italy)
31 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Zelemkhan Khumaidov (Kazakhstan) vs. Matthew Nicholson (United Kingdom)
32 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Aaron McCormack (Ireland) vs. Daniel Petrus (Sweden)
33 Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Maksat Musabaev (Kyrgyzstan) vs. Nasih El arja (Denmark)

Cage 2

1 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ismael Zamora (Mexico) vs. Zalimkhan Zalimkhanov (Russia)
2 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Tynyshtyk Zhanibek (Kazakhstan) vs. Jamie Abbott-bissett (Ireland)
3 Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Imam Rakhim Usmanov (Russia) vs. Khayal Gahramanli (Azerbaijan)
4 Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Shakhban Gapizov (Russia) vs. Muhidin Abubakar (United Kingdom)
5 Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eljan Gassanov (Kazakhstan) vs. Lewis Byrne (Ireland)
6 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Cameron Coulson (South Africa) vs. Emil Piatek (Poland)
7 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Ryan Keogh (Ireland) vs. Oliver Schmid (New Zealand)
8 Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Glot Thomas (France) vs. Vanik Akopian (Russia)
9 Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Guido Possidente (Italy) vs. Aliaksandr Sinkou (Belarus)
10 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Aidamir Magamatov (Kyrgyzstan) vs. Xiaoyu Zhou (China)
11 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Rui Morgado (Portugal) vs. Dagendra Tamang (Nepal)
12 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Abdulla Alyaqoob (Bahrain) vs. Cristiano Ottaviani (Italy)
13 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Dastan Zhakypbekov (Kazakhstan) vs. Oktay Arif (Bulgaria)
14 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Vuyo Jula (South Africa) vs. Antony Fresno Eyssette (France)
15 Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Sebastian Gonzalez (Sweden) vs. Abdulrahman Al harthey (Saudi Arabia)
16 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Edi Erlangga (Indonesia) vs. David Rivera (Panama)
17 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Nahom Alem (Ireland) vs. Eduardo Arevalo (Mexico)
18 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Ahmed Gazimagomedov (Russia) vs. Karan Nitin Chauhan (India)
19 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Yunfeng Li (China) vs. Alvaro Chaparro (Colombia)
20 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Enrique Hecher Sosa (Spain) vs. Zdravko Dimitrov (Bulgaria)
21 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Marko Sarasjärvi (Finland) vs. Jiangshan Lu (China)
22 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Mbong Rene (Cameroon) vs. Kaupo Kokamägi (Estonia)
23 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Deqn Galinov (Bulgaria) vs. Wesley Bailes (United States)
24 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Magomed Magomedov (Bahrain) vs. Jordan Thomas (Australia)
25 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Talor Wetere (New Zealand) vs. Zagid Gaidarov (Bahrain)
26 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Colin Meagher (Ireland) vs. Devon Dixon (United States)
27 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Abdou toure (France) vs. Balakrishna Satyaprasad Patange (India)
28 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Alexander Brodal (Sweden) vs. Corey Reeves (Australia)
29 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Adis Saljevic (Sweden) vs. Vaibhav Vaman Shetty (India)
30 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Ergo Reinvald (Estonia) vs. inad baowaydhan (Saudi Arabia)
31 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Ezekiel Wetere (New Zealand) vs. Patrick Best (Australia)
32 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Aleksej Timoshishin (Russia) vs. Orkhan Yunuslu (Azerbaijan)
33 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Virgil AUGEN (France) vs. Dima Ruzhytskyi (Ukraine)
34 Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Kevin Arnold (United States) vs. Kimmo Meier (Estonia)

Cage 3

1 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Reo Yamaguchi (Japan) vs. Sabelo Magudulela (South Africa)
2 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Agustin Guzman (Mexico) vs. Raphael Federico (Italy)
3 Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Ebrahim Darwish (Bahrain) vs. Jesse Renfors (Finland)
4 Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) SUAZE Rayane (France) vs. Bounader Anthonyo (Lebanon)
5 Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Seban Grégoire (France) vs. Oliver Sarwa (United Kingdom)
6 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Peter Gabal (Czech Republic) vs. Liam McCracken (United Kingdom)
7 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Righard Burger (South Africa) vs. Nikita Kulshin (Russia)
8 Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jordan Zebo (France) vs. Teddy Stringer (United Kingdom)
9 Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Leonardo Oliva (Italy) vs. Kamil Shaikhamatov (Russia)
10 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Alexandre Gil (Portugal) vs. Ngono owonyebe Lionel victor (Cameroon)
11 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Rendi Anjar Kusuma (Indonesia) vs. Carlos Bravo (Mexico)
12 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Gadzhimurad Zavaev (Russia) vs. Fan Liu (China)
13 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Dastan Amangeldy (Kazakhstan) vs. Kobayashi Daisuke (Japan)
14 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Elias Dagher (Lebanon) vs. Vladyslav Dubkov (Ukraine)
15 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Mzwa Dlamini (South Africa) vs. Abdul Mahdawi (Australia)
16 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Djamaludin Aliev (Russia) vs. Kugler András (Hungary)
17 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) christophe przywara (France) vs. Hadyn Beaven (New Zealand)
18 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Asad Datsilaev (Russia) vs. Artem Afanasenko (Ukraine)
19 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Elaman Shalkimbekov (Kazakhstan) vs. Ryan Kuse (United States)
20 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Endom bikim Steve durant (Cameroon) vs. Francois Meyer (South Africa)
21 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Abbas Khan (Bahrain) vs. Pavel Senchenko (Ukraine)
22 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Elie Zgheib (Lebanon) vs. Emanuele Palumbo (Italy)
23 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) iordan Marinov (Bulgaria) vs. Hector Granados (Mexico)
24 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) vs. Jairo Carreon (Mexico)
25 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Rusi Minev (Bulgaria) vs. Sergei Strinža (Estonia)
26 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Josh Greene (Ireland) vs. Dario Petrolo (Italy)
27 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) QUENTIN PAPOUNAUD (France) vs. Solomon Donne Ametepey (Ghana)
28 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Rene Katajalaakso (Finland) vs. Rengou Mefire simplice (Cameroon)
29 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Mathis Chevalier (France) vs. Laith Kayyali (Jordan)
30 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Nkosi Mpakati (South Africa) vs. Zulqarnain Khan (Pakistan)
31 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Gerardo Bazaldua (Mexico) vs. Brayan Aspegren (Finland)
32 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Jonathan Muamba (Mexico) vs. Adriano Livio Meneghetti (Italy)
33 Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Mokhmad Suliymanov (Kazakhstan) vs. Dane Alchin (Australia)
34 Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Bálint Ékes (Hungary) vs. Julius Gebele (Germany)

Cage 4

1 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ali Yaqoob (Bahrain) vs. Simon Bruknar (Czech Republic)
2 Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Gamlet Aslanov (Kazakhstan) vs. Firman Muharram Syach (Indonesia)
3 Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Gary Rooney (Ireland) vs. Dylan Doherty (Northern Ireland)
4 Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Anvar Mamedov (Kazakhstan) vs. Miro Honkanen (Finland)
5 Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Luis Castano (Mexico) vs. Denislav Ginov (Bulgaria)
6 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Doszhan Kenzhebayev (Kazakhstan) vs. Toby Prasetya (Indonesia)
7 Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Frank Meagher (Ireland) vs. Emmet Corr (Northern Ireland)
8 Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Bogdan Pshebelskiy (Kazakhstan) vs. Maxim Krepelka (Czech Republic)
9 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Jonny Touma (Sweden) vs. Denislav Hadzhiev (Bulgaria)
10 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) vs. Jason Kearns (Ireland)
11 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Oskar Jaskari (Sweden) vs. Jack Corr (Northern Ireland)
12 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Sam Homan (South Africa) vs. Hector Javier Colon Miro (United States)
13 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Houssein Raed (Lebanon) vs. Abdul Rahim Shaikh (Portugal)
14 Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Prashanth Guda (New Zealand) vs. Nicolò Siena (Italy)
15 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eduard Kexel (Germany) vs. Isa Alameeri (Bahrain)
16 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) alexander lööf (Sweden) vs. Andrew Caruth (South Africa)
17 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Riwa Hu (China) vs. Joe Aouad (Lebanon)
18 Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Alexander OSullivan (Ireland) vs. Marcello Romano (Italy)
19 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) lee hammond (Ireland) vs. Eryk Walecki (Poland)
20 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) siegel victor (France) vs. Omaraskhab Yusupov (Russia)
21 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Eemil Kurhela (Finland) vs. Neimat Assadov (Kazakhstan)
22 Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Nermin Mehmedagic (Sweden) vs. Tobias Zacho Storm (Denmark)
23 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Aidyn Tolepbayev (Kazakhstan) vs. Daigo Aruga (Japan)
24 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Rustam Khadisgadzhiev (Russia) vs. Tiep Cai Xuan (Czech Republic)
25 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Christian Stigenberg (Sweden) vs. Janus Olsen (Denmark)
26 Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jordan Little (United Kingdom) vs. Julian Schickle (Germany)
27 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Sultan Omarov (Bahrain) vs. CARLOS GAMBOA (Panama)
28 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Gazimurad Magomedov (Russia) vs. hazem Hussain (Egypt)
29 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Danijel Grbic (Sweden) vs. Dominik Humburger (Czech Republic)
30 Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Stephen Costello (Ireland) vs. Aleksandr Val (Kazakhstan)
31 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) BEGAI Paulin (France) vs. Stilian Ivanov (Bulgaria)
32 Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Martin Koubek (Czech Republic) vs. Marc Zindler (Germany)

--------------------ஜ۩۞۩ஜ--------------------

#mma #combatsportsnews #BRAVECF #ufc #muaythai #boxing #kickboxing #prowrestling #bareknucklefighting

ufa Cá cược thể thao đỉnh cao tại nhà cái w88 có cả MMA võ đài idn depoqq adalah situs permainan judi online terbaik yang menerima deposit pulsa telkomsel dan XL. istanbul escorts
%d bloggers like this: